بازرسی مبدا

عکس پس زمینه
بازرسی مبدا

بازرسی مبدا

باتوجه به الزام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه کالاهای وارداتی موضوع اسناد اعتباری می بایست توسط شرکت های بازرسی مورد بازرسی و ارزیابی قرار گیرند. علاوه بر این با توجه به قوانین سازمان ملی استاندارد ایران کالاها به دو دسته مشمول استاندارد اجباری و غیر مشمول طبقه بندی شده و کالاهای مشمول نیز می بایست به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار گیرند.
یکی ازدغدغه‌های دائمی فروشندگان و خصوصاً خریداران هنگام انجام معاملات بین المللی و خرید کالا، عدم اطمینان به طرف مقابل و تردید در انجام تعهدات تقبل شده از طرف وی می‌باشد. بنابراین یکی از ابزارهایی که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و با استفاده از آن مسئولیت‌های فروشنده قبل از حمل کالا و دریافت پول مورد بررسی و کنترل قرار داده شود، بهره‌ گیری از خدمات شرکت‌های بازرسی می‌باشد که با اعمال نظارت، کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، موجب کاهش اختلافات آتی فی مابین خریدار و فروشنده می‌گردد.
امروزه، شرکت‌های بازرسی کالا یکی از اجزا مهم تجارت جهانی می‌باشند که از وجود آنها برای کنترل کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و جلوگیری از ورود و صدور کالای نامرغوب استفاده می‌گردد.
بازرسی قبل از حمل می تواند شامل یك یا تعدادی از موارد زیر باشد:
– بازرسی كمی و/ یا كیفی كالا
– بازرسی وضعیت بسته بندی و نشانه گذاری محموله
– بازرسی كانتینر و سایر وسایل حمل و نقل
– نظارت بر بارگیری یا تخلیه كالا
– نمونه گیری
– آنالیز آزمایشگاهی یا آزمون های دیگر
– بررسی و ممیزی